Мизрашки хебрејски јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 3 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3066761 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Infobox language
|name=МизрахискиМизрашки хебрејски јазик
|region=[[БлискиБлизок исток]]
|familycolor=Afro-Asiatic
|fam1=[[Семитски јазици]]
}}
 
'''МизрахискиотМизрашкиот хебрејски јазик''' е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[семитски јазици]] и во подгрупата на [[хебрејски јазици]]. ОвојОва е [[јазик]]от сена зборува од страна наЕвреите [[мизрахиски евреи|мизрахиските евреиМизрахи]]јци кои живеат во арапските земји на [[БлискиБлизок исток|Блискиот исток]]. Од овој [[јазик]] биле превземенипреземени некои терминипоими при создавањето и кодифицирањето на современиот [[хербејски јазик]].
{{Семитски-никулец}}
 

Прегледник