Јохан Тарчуловски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 607 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox military person
| honorific_prefix =
| name = '''Јохан Тарчуловски'''
| name = Johan Tarculovski
| image =
| captionhonorific_suffix =
| namenative_name = '''Јохан Тарчуловски''' {{mk icon}}
| born =
| native_name_lang = Macedonian
| died =
| image =[[Податотека:Johan Tarculovski.png|250px]]
| placeofburial_label =
| placeofburialimage_size =
| alt =
| placeofbirth ={{роден во|Скопје}} {{МКД}}
| caption = Тарчуловски по пристигнувањето во Македонија
| placeofdeath =
| birth_date = {{birth date and age|1974|11|17}}
| placeofburial_coordinates
| death_date =
| religion = Православен христијанин
| placeofbirthbirth_place = {{роден во|Скопје}}, {{МКД}}
| nationality = Македонец
| death_place = {{роден на|17|ноември|1974}}
| ethnicity = [[Македонци|Македонец]]
| placeofburial =
| branch = македонски бранител
| placeofburial_label =
| serviceyears =
| placeofburial_coordinates =
| rank =
| servicenumbernickname =
| unitbirth_name =
| allegiance = {{flagcountry|Macedonia}}
| commands =
| branch = [[File:MacedonianArmyLogo.svg|20px]] [[АРМ]]
|
| serviceyears = 2001
| battles = [[Воен конфликт во Македонија, 2001]]
| rank = [[File:General-arm.png|40px]] Генерал
| awards =
| relationsservicenumber =
| unit = Тигри
| laterwork =
| commands =
| battles = [[Воен конфликт во Македонија, 2001]]
| battles_label =
| awards =
| spouse = [[Соња Тарчуловска]] (2 деца)
| relations =
| laterwork =
| signature =
| website =
}}
'''Јохан Тарчуловски''' ({{роден во|Скопје}}, {{роден на|17|ноември|1974}}) е македонски бранител, поранешен инспектор за придружба во Службата за обезбедување на [[претседателот на Македонија]] [[Борис Трајковски]] и во [[војната во Македонија во 2001 година]], обвинет и осуден од обвинителството на [[Хашкиот трибунал]] за повреди на законите и обичаите на војувањето на [[12 август]] [[2001]] година во село [[Љуботен (Скопско)|Љуботен]] (член 7/1 од Статутот на Трибуналот, за кривични дела наведени во член 3 – наредување, планирање, поттикнување, помагање или поддржување убиство, смислено уништување градови и села и сурово постапување).

Прегледник