Разлика помеѓу преработките на „Шведски јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 757 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Language
|name= Шведски јазик
|nativename=''svenska''
|pronunciation=
|states=[[Шведска]], [[Финска]]<!--Do not add Estonia to the infobox unless you have concrete evidence of major groups of native speakers in this region.-->
|region=[[Северна Европа]], делови од [[САД|Америка]] и други земји.
|speakers= ~ 10 милиони
{{Наводи}}
 
== External links ==
{{ИнтерВики|код=sv|јазик=шведски}}
{{ИЕ-јазик-никулец}}
 
* [http://www.lysator.liu.se/language/Languages/Swedish/Grammar.html Шведска граматика], подготвена од Л. Стенсон.
* [http://www.livelingua.com/fsi-swedish-course.php Шведски основни курсеви]
* [http://www.swedish-flashcards.com/ Страница за шведски зборови со картички]
* [http://lexin2.nada.kth.se/swe-eng.html Swedish-English]/[http://lexin2.nada.kth.se/sve-ara.html Шведско-арапски]/[http://lexin2.nada.kth.se/sve-rys.html шведско-руски]/[http://lexin2.nada.kth.se/sve-spa.html шведско-шпански] речници на [http://lexin2.nada.kth.se/ Språkrådet]
* [http://tyda.se/ tyda.se]
* [http://folkets-lexikon.csc.kth.se/folkets/folkets.en.html Народен речник]
* [http://www.websters-online-dictionary.org/translation/Swedish/ Шведски речник] на [http://www.websters-online-dictionary.org/ Webster's Dictionary]
* [http://www.norstedtsord.se/ Norstedts Шведско-англиски речник]
* [http://www.lexikon.se/ lexikon.se]
 
{{ИЕ-јазик-никулец}}
{{Германски јазици}}
 
[[Категорија:Шведски јазик| *]]
[[Категорија:Северногермански јазици]]
[[Категорија:Јазици во Шведска]]
[[Категорија:Јазици во Финска]]
 
{{Link FA|af}}

Прегледник