Разлика помеѓу преработките на „Асирски календар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 194 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Асирскиот календар''' е месечев календар што почнува од 4750 г. п.н.е., ког...)
 
с
'''Асирскиот календар''' е [[месечев календар]] што почнува од [[4750 п.н.е.|4750 г. п.н.е.]], кога бил изграден првиот храм во [[Ашур]],.<ref>http://www.meta-religion.com/World_Religions/Ancient_religions/Mesopotamia/timeline_of_assyria.htm</ref><ref>[http://www.atour.com/education/20010517a.html]</ref><ref>[http://www.nineveh.com/Assyrian%20Calendar.html Асирски календар] од Вилфред Алхас {{en}}</ref> [[Нова Година|Новата година]] почнува со првите знаци на [[пролет]]та и се празнува како таква до денес.
 
== Месеци ==
| {{јаз|arc|ܚܙܝܪܢ}}
| Хзеран-Хзирин
| месец на изградба
| [[SinСин (mythologyбог)|SinСин]]
| 31
| мај/јуни
| {{јаз|arc|ܬܡܘܙ}}
| Тамуз
| месец на жетвата
| Month of Harvesting
| [[TammuzТамуз (deityбог)|TammuzТамуз]]
| 31
| јуни/јули
| {{јаз|arc|ܐܒ/ܛܒܚ}}
| Тдабах (Аб)-Тибах (Об)
| месец на узревање на плодовите
| Month of Ripening of Fruits
| [[Шамаш]]
| 31
| {{јаз|arc|ܐܝܠܘܠ}}
| Елол-Илул
| месец на посејување
| Month of sprinkling of seeds
| [[Иштар]]
| 30
| {{јаз|arc|ܬܫܪܝܢ ܐ}}
| Тишрин I
| месец на дарување
| Month of giving
| [[AnuАну]]
| 30
| септември/октомври
| {{јаз|arc|ܬܫܪܝܢ ܒ}}
| Тишрин II
| месец на будење на закопаните семки
| Month of awakening of buried seeds
| [[MardukМардук]]
| 30
| октомври/ноември
| {{јаз|arc|ܟܢܘܢ ܐ}}
| Канон I (Кислеу)
| месец на зачнување
| Month of conceiving
| [[Нергал]]
| 30
| {{јаз|arc|ܟܢܘܢ ܒ}}
| Канон II (Тебет)
| месец на починка
| Month of resting
| Нашо
| 30
| {{јаз|arc|ܫܒܛ}}
| Шват/Себат (Ишвит)
| месец на поплави
| Month of flooding
| Раман
| 30
| {{јаз|arc|ܐܕܪ}}
| Адар - Одар
| месец на зли духови
| Month of evil spirits
| Рохати
| Rokhaty
| 29
| февруари/март

Прегледник