Прејди на содржината

Јохан Тарчуловски: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(поправка на правопис)
сНема опис на уредувањето
== Биографија ==
 
Основното образование Јохан Тарчуловски го завршил во Основнотоосновното училиште „Петар Здравковски - Пенко“. Средното образование го продолжил во земјоделското средно училиште „Браќа Миладиновци“. По завршувањето на средното училиште во 1993 до 1994 година заминал на отслужување на воениот рок во касарната Илинден во [[Скопје]]. Во 2004 година се запишал на студии на Правниот Факултет на ФОН.
 
Јохан е член на [[ВМРО-ДПМНЕ]] и член на првиот иницијативен одбор за формирање на унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ. Во 1993 станал Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ за општина Чаир. По победата на ВМРО-ДПМНЕ во [[1998]] година стапил во обезбедувањето на премиерот [[Љубчо Георгиевски]]. Во 1999 година на лично барање на претседателот [[Борис Трајковски]] станал негово лично обезбедување. На оваа функција се задржал до смртта на претседателот.