Јохан Тарчуловски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.599 бајти ,  пред 9 години
 
Јохан е член на ВМРО-ДПМНЕ и член на првиот иницијативен одбор за формирање на унија на млади сили на ВМРО- ДПМНЕ. Во 1993 станал Претседател на УМС на ВМРО- ДПМНЕ за општина Чаир. По победата на ВМРО- ДПМНЕ во [[1998]] година стапил во обезбедувањето на премиерот [[Љубчо Георгиевски]]. Во 1999 година на лично барање на претседателот [[Борис Трајковски]] станал лично обезбедување. На оваа функција се задржал до смртта на претседателот.
 
Во 2005 година од страна на Хашкиот трибунал бил обвинет на 12 години затвор. Според обвинението, полициската единица под команда на Јохан Тарчуловски влегла во селото Љуботен утрото на 12 август и застрелале и убиле шест невооружени етнички Албанци а десетмина од нив биле подложени на понатамошни тепања кај полицискиот контролен пункт на влезот од селото и подоцна во полициската станица Мирковци во Скопје. Како последица на ова еден од нив починал. Освен тоа припадниците на полициската единица намерно запалиле најмалку 14 куќи во селото што причинило сериозна штета на тие куќи. Истиот ден околу 90 етнички Албански мажи кои бегале од селото биле подложени на сурово постапување од други припадници на полицијата кај полицискиот контролен пункт во близина на селото, и подоцна во неколку полициски станици во Скопје, во Основен суд Скопје 2 и Градската болница во Скопје.
 
Бил екстрадиран во [[Хаг]] на [[16 март]] [[2005]] година. Обвинителниот акт во случајот „Љуботен“ се покренала на [[15 март]] [[2005]] година, а јавната расправа започнала на [[16 август]] [[2007]] година.<ref>''Обвинителен акт против Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски, 15 март 2005, изменет и дополнет на 2 ноември 2005 (http://un.org.icty)''</ref>

Прегледник