Јохан Тарчуловски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 650 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox military person
'''Јохан Тарчуловски''' ({{роден во|Скопје}}, {{роден на|17|ноември|1974}}) е македонски бранител, поранешен инспектор за придружба во Службата за обезбедување на [[претседателот на Македонија]] [[Борис Трајковски]] и во [[војната во Македонија во 2001 година]], обвинет и осуден од обвинителството на [[Хашкиот трибунал]] за повреди на законите и обичаите на војувањето на [[12 август]] [[2001]] година во село [[Љуботен (Скопско)|Љуботен ]] (член 7/1 од Статутот на Трибуналот, за кривични дела наведени во член 3 – наредување, планирање, поттикнување, помагање или поддржување убиство, смислено уништување градови и села и сурово постапување). Бил екстрадиран во [[Хаг]] на [[16 март]] [[2005]] година. Обвинителниот акт во случајот „Љуботен“ се покренала на [[15 март]] [[2005]] година, а јавната расправа започнала на [[16 август]] [[2007]] година.<ref>''Обвинителен акт против Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски, 15 март 2005, изменет и дополнет на 2 ноември 2005 (http://un.org.icty)''</ref>
| name = '''Јохан Тарчуловски'''
| image =
| caption =
| born =
| died =
| placeofburial_label =
| placeofburial =
| placeofbirth ={{роден во|Скопје}} {{МКД}}
| placeofdeath =
| placeofburial_coordinates
| religion = Православен христијанин
| nationality = Македонец
| ethnicity = [[Македонци|Македонец]]
| branch = македонски бранител
| serviceyears =
| rank =
| servicenumber =
| unit =
| commands =
|
| battles = [[Воен конфликт во Македонија, 2001]]
| awards =
| relations =
| laterwork =
}}
'''Јохан Тарчуловски''' ({{роден во|Скопје}}, {{роден на|17|ноември|1974}}) е македонски бранител, поранешен инспектор за придружба во Службата за обезбедување на [[претседателот на Македонија]] [[Борис Трајковски]] и во [[војната во Македонија во 2001 година]], обвинет и осуден од обвинителството на [[Хашкиот трибунал]] за повреди на законите и обичаите на војувањето на [[12 август]] [[2001]] година во село [[Љуботен (Скопско)|Љуботен ]] (член 7/1 од Статутот на Трибуналот, за кривични дела наведени во член 3 – наредување, планирање, поттикнување, помагање или поддржување убиство, смислено уништување градови и села и сурово постапување). Бил екстрадиран во [[Хаг]] на [[16 март]] [[2005]] година. Обвинителниот акт во случајот „Љуботен“ се покренала на [[15 март]] [[2005]] година, а јавната расправа започнала на [[16 август]] [[2007]] година.<ref>''Обвинителен акт против Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски, 15 март 2005, изменет и дополнет на 2 ноември 2005 (http://un.org.icty)''</ref>
Тарчуловски е оженет со македонската фолк пејачка [[Соња Тарчуловска]] со која имаат две деца.
 

Прегледник