Разлика помеѓу преработките на „Староруски јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.067 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Инфокутија Јазик |име=Староруски |изворноиме=роусьскъ, rusĭskŭ |изговор=русиск |држави=[[Ру...)
 
|мапа=
}}
 
'''Старорускиот''' или познат уште и како стар источнословенски јазик ([[руски јазик|руски]]: древнерусский) бил писмен јазик што се користел од 10 век па се до 14 век од источните словени во државите од [[Источна Европа]]. Јазикот бил горе долу зборуван на териториите на [[Русија]], [[Украина]] и [[Белорусија]] па дури и во источните делови на [[Полска]].
Бидејќи јазикот збил зборуван на три различни територии, тој има и уште две различни имиња:
* Старобелоруски (белоруски: старабеларуская или старажытнабеларуская мова)
* Староукраински (украински: староукраїнська или давньоукраїнська мова)

Прегледник