Разлика помеѓу преработките на „Размножување“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 22 бајти ,  пред 8 години
с
Отстрането уредувањето на 217.16.90.147 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Вик Ретлхед|Вик Ре...
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.147 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Вик Ретлхед|Вик Ре...)
Најчест начин во [[Жив свет|живиот свет]] е половото размножување, кое претставува посовршен вид од бесполовото. Новиот организам настанува со соединувањето на [[Полови клетки|половите клетки]] што се формираат во [[Полови органи|половите органи]] на родителите (во [[Прашник|прашниците]] и [[Плодник|плодниците]] кај растенијата и во [[семеници]]те и [[јајчници]]те кај животните). Според тоа, половото размножување е образување и спојување на два различни вида [[Полова клетка|полови клетки]], наречени [[гамет]]и ([[изогамети]], [[анизогамети]], [[сперматозоид]]и и [[Јајце- клетка|јајце- клетки]]), што настануваат со процесот [[редукциона делба]] и имаат [[хаплоиден број хромозоми]]. Преку гаметите, во новосоздадениот организам се внесуваат во различни комбинации [[Наследни фактори|наследните фактори]] од родителските организми. Оплодената јајце- клетка се дели, т.е. започнува процесот на [[развиток]] (или [[онтогенеза]]).
 
=== Полово размножување кај растенијата ===
ВИКТОР ДАМЧЕВСКИ ЈАКО МОМЧЕ
 
Паралелно со еволутивниот развиток на растенијата, се одвивала и еволуцијата на половите клетки. Се разликуваат неколку типови на полово размножување кај растенијата:
* ''[[Хетерогамија]]та'' се карактеризира со тоа што машките и женските гамети се разликуваат по големина, но и двете се подвижни.
----
* ''[[Оогамија]]та'' е процесот на размножување со подвижни сперматозоиди и неподвижни јајце- клетки. Се среќава кај алгите, габите, мововите и папратитеепапратите.
 
=== Полово размножување кај животните ===

Прегледник