Разлика помеѓу преработките на „Загар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 19 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
с (Загар преместена како 'рт)
[[Image:DianaHound.JPG|right|thumb|Загарите се користат за лов уште од атичко време. Статуа на божицата [[Дијана (божица)|Дијана]] во лов.]]
'''Загар''' или ''''рт''' е врста на [[куче|кучиња]] кои им помагаат на [[ловец|ловците]] со тоа што трагаат или гонат дивеч. Споредете ги со [[Птичар|птичарите]] кои им помагаат на ловците со тоа што ја препознаваат положбата на пленот или го донесуваат истиот.
 
Постојат два вида на загари под кои подпаѓаат по неколку [[кучешка раса|раси]]:

Прегледник