Разлика помеѓу преработките на „Катализатор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 123 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 194.149.146.163, вратено на последната верзија на 62.162.69.227)
с
{{Никулец}}
'''Во [[хемија]]та, '''катализаторКатализатор''' е секоја [[супстанција]] во [[хемија]]та која ги убрзува [[Хемиска реакција|хемиските реакции]], без притоа нејзиното количество при реакцијата да се измени. Хемиските реакции во кој учествува одреден катализатор се наречени реакции на [[катализа]]. Во случаи на [[хомогена катализа]], катализаторот стапува во реакција со еден од [[реактант]]ите (т.е. [[супстрат]]от) и со него образува [[меѓупродукт]]. Дури потоа меѓупродуктот стапува во заемно дејство со другите реактанти за на крајот да се образуваат [[Продукт (хемија)|продукти]]. При [[хетерогена катализа]], пак, честички од реактантите се [[Атсорпција|атсорбираат]] на површината на катализаторот, а потоа таму се случува [[елементарен акт на хемиска трансформација]].
 
Забрзувањето на хемиските реакции со присуство на катализатори е многу корисно, а каталитичките реакции наоѓаат широка примена. Практична важност имаат т.н. [[каталитички конвертор]]и што се поставуваат на патот на издувните [[гас]]ови кај [[автомобил]]ите. Други, доста важни катализатори се биокатализаторите, наречени [[ензим]]и, кои ги катализираат [[Биохемија|биохемиските]] реакции.
 
[[Категорија:Хемија]]'''''--[[Корисник:62.162.69.227|62.162.69.227]] 20:03, 23 октомври 2007 (UTC)Закосен текст''
 
[[bg:Катализатор]]
[[bs:Katalizator]]
13.850

уредувања

Прегледник