Разлика помеѓу преработките на „Кралство Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
|footnotes =
}}
'''Кралството Македонија''' или '''Македон''' било кралство на македонците во античко време кое во својот зародиш се простирало на просторот во северозападниот дел на денешна [[Грција]]., <ref name=britannica>{{цитирана веб страница|url=http://www.britannica.com/EBchecked/topic/354266/Macedonia|title=Macedonia|date=2008|work=[[Encyclopædia Britannica]]|publisher=Encyclopædia Britannica Online|accessdate=3 ноември 2008}}</ref>, во античко време областа [[Орестида]] (главен центар бил градот Аргос Орестикон, отука Аргеадска династија). Кралството на запад се граничело со [[Епир (античка држава)|Епир]], со [[ПајонијаДарданија]] <ref>Историја ан Аргеадите, Наде Проева, Скопје, 2004</ref> на север , на исток со [[Тракија]], а на југ со [[Тесалија]].
 
[[Податотека:Macedonian Kingdom.jpg|thumb|250px|десно|Карта на Македонското Кралство]]

Прегледник