Разлика помеѓу преработките на „Геб“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 37 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 48 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q168444 (translate me))
с
[[Податотека:Geb end Nut01.jpg|right|thumb|240px|[[Нут]] во човечкачовечки формаоблик, и Геб со глава на змија]]
{{Без извори|датум=август 2010}}
[[Податотека:Geb end Nut01.jpg|right|thumb|240px|[[Нут]] во човечка форма, и Геб со глава на змија]]
{| align=left
|-
| <hiero>G39-b-A40</hiero>
|}
'''Геб''' (наречен и '''Себ''' или '''Кеб''') е [[Египет|египетски]] [[бог]] на Земјата, син на [[Тефнут]] и [[Шу]]. Споруг е на [[Нут]], татко на [[Озирис]], [[Изида]], [[Сет (бог)|Сет]] и [[Нефтида]]. Според некои верзии, тој е татко на [[Ра]], и [[Тот]], па затоа го нарекувале и „татко на боговите“.
 
Пред создавањето на светот, Геб и Нут биле цврсто гушнати. Тоа не му се допаднало на [[Ра]], па му наредил на [[Шу]] да ги раздели. Така се создадени просторот и светлото. Понекогаш е прикажуван како гуска или со гуска на главата, а во други верзии - како бикот на [[Нут]].

Прегледник