Прејди на содржината

Оркниски Острови: Разлика помеѓу преработките

Додадени 50 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 59 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q100166 (translate me))
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:ScotlandOrkneyIslands.png|thumb|200px|Положбата на Оркинските Острови]]
'''Оркниски Острови''' или '''Оркни''' ({{lang-en|Orkney Islands, Orkney}} [[Галскишкотски гелски јазик|галскигелски]]: ''Arcaibh'') е архипелаг составен од еден поголем и седумнаесет помали острови оддалечени околу 10 километри од северниот брег на [[Шкотска]]. Вкупната површина изнесува 990 км². Островите се простираат на 50 км во правец исток-запад и 85 во правец север-југ. Имињата на сите поголеми острови завршуваат на '''ay''', што на стар нордиски[[старонордиски јазик|старонордиски]] значи „остров“. На островите во 2005 г. живееле 19.590 жители.
 
{{Географија-никулец}}