Разлика помеѓу преработките на „Размножување“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 11 бајт ,  пред 8 години
Одбиени последните 8 промени во текстот (од 31.11.95.135) и вратена ревизијата 2927808 на Addbot
(Одбиени последните 8 промени во текстот (од 31.11.95.135) и вратена ревизијата 2927808 на Addbot)
'''Размножувањето''' (или '''репродукција''') претставува основен белег на живите [[Организам|организми]]. Со овој процес организмите создаваат [[потомство]] слично или идентично на себе. На овој начин се одржува континуитетот на [[живот]] на [[Земја]]та. Размножувањето е карактеристично за сите видови организми (од [[вируси]] до [[човек]]). Преку процесот на размножување, [[родители]]те ги пренесуваат [[Наследни фактори|наследните фактори]] на своето потомство. Во основата на репродукцијата лежи [[Делба на клетките|делбата на клетките]]. Генерално,има два типа на размножување:[[Бесполово размножување|бесполово]] и [[Полово размножување|полово]].
 
== Бесполово размножување(ебење) ==
 
За овој вид размножување потребен е само еден родител. Се среќава и кај [[растенија]]та и кај [[животни]]те, вклучувајќи ги и [[микроорганизми]]те, и тоа попростите видови. Потомците добиени со бесполово размножување се нарекуваат [[клон]]ови, бидејќи имаат иста [[Генетика|генетска]] структура со нивните родители.
* ''[[Хетерогамија]]та'' се карактеризира со тоа што машките и женските гамети се разликуваат по големина, но и двете се подвижни.
----
* ''[[Оогамија]]та'' е процесот на размножување со подвижни сперматозоиди и неподвижни јајце- клетки. Се среќава кај алгите, габите, мововите и папратите.
 
=== Полово размножување кај животните ===

Прегледник