Симеон Кавракиров: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 27 бајти ,  пред 14 години
врска
(починал-место)
(врска)
Образованието го започнува во родниот град. [[1919]] година се преселува во [[Софија]], кадешто студира право на Софискиот универзитет. [[1920]] година станува член на [[Бугарска комунистичка партија|БКП]] и [[Емигрантски комунистички сојуз|Емигрантскиот комунистички сојуз]]. Од [[1924]] година работи во [[Пловдив]] каде раководи со месниот комитет на [[Бугарска комунистичка партија|БКП]] и воената организација. По нејзиното пропаѓане во мај [[1925]] година е осуден на 1 и пол година затвор. Влегува во [[ВМРО (Обединета)]] и од [[1928]] година е секретар на обласниот комитет на организацијата , а од [[1929]] година раководител на третата револуционерна област ( [[Пиринска Македонија]] ). Под името Павел работи по создавање групи на [[ВМРО (Обединета)|ВМРО (Об.)]] на територијата на [[Пиринска Македонија]]. На 8 јуни [[1932]] е киднапиран од бандити на ВМРО и 2 години држан во робија. По деветнаесетомајскиот преврат [[1934]] година е убиен од нив во местото [[Семково]], Рила планина.
 
Неговото име го носи селото [[Кавракирово|Орман]], Петричко, од 1951 година.
 
== Надворешни врски ==
5.612

уредувања

Прегледник