Разлика помеѓу преработките на „Коста Паница“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 854 бајти ,  пред 7 години
Далчо, аман бе? И Паница ли стана Македонец?
с
(Далчо, аман бе? И Паница ли стана Македонец?)
}}
 
'''Костадин (Коста) Атанасов Паница''' (1857-1890) е армиски офицер, мајор во бугарската армија.<ref>''Презимето му тргнува од периодот 1690-1710 година. Тогаш дедите му живееле во трновското селото Дебелец. Имале традиција кога седнат на свадба околу една голема маса, Македонецпуштале пода обиколува една паница со вино и сите пиеле од неа. Прадедо им сепак бил многу отвратлив, сакал да си пие од сопствена паница, која си ја носел винаги во појасот. И оттогаш почнале да му викаат ''Паница''.''[http://www.segabg.com/article.php?id=37326 Васил Паница: Род без памет е род без иднина, Екатерина Терзиева, в-к “Сега”, потекло15.12.2006 г.]</ref><ref>[http://macedonia-history.blogspot.com/2006/11/isaja-radev-mazovski-mazovski-isaja.html Исаија Мажовски, "ВОЗПОМИНАНИЈА", Софија, 1922 г., стр. 30]</ref><ref>[http://macedonia-history.blogspot.com/2010/10/kosta-shahov-edno-osvetlenie-po-nashite.html Коста Шахов, “ЕДНО ОСВЕТЛЕНИЕ ПО НАШИТЕ РАБОТИ”, стр. 40]</ref>. Учесник во бунтови и востанија против отоманската власт во Бугарија и Србија, организатор на македонското иселеништво во Бугарија, доброволец во Српско-турската војна (1876-1878 г.), Руско-турската војна (1877-1878) и Српско-бугарската војна (1885).
 
Коста Паница е роден во Трново, северна Бугарија, во 1857 г. Неговото македонско потекло пак, е споменато во „Спомените“ на [[Исаија Мажовски]] и записите на [[Коста Шахов]], македонски бегалци и видни македонски национални дејци во Софија.
3.634

уредувања

Прегледник