Разлика помеѓу преработките на „Исток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Compass Rose Macedonian East.svg|мини|десно|Исток на компас]]
'''Исток''' е правец во [[географија]]та и една од четирите [[страни на светот]]. Се наоѓа на спротивната страна од [[запад]] и на 90 степени од [[север]] и [[југ]]. Исток е правецот во кој земнатаЗемјината топка се врти околу нејзината оска и насоката од која очигледно изгрева сонцето. Во [[навигација]]та со [[компас]], исток е означен со агол од однос 90°.
 
[[Категорија:Ориентација]]

Прегледник