Разлика помеѓу преработките на „Исток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 52 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Страни на светот со помош на HotCat)
с
[[Податотека:Compass Rose Macedonian East.svg|мини|десно|Исток на компас]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Исток''' е правец во [[географија]]та и една од четирите [[страни на светот]]. Се наоѓа на спротивната страна од [[запад]] и на 90 степени од [[север]] и [[југ]]. Исток е правецот во кој земната топка се врти околу нејзината оска и насоката од која очигледно изгрева сонцето. Во [[навигација]]та со [[компас]], исток е означен со агол од однос 90°.
 

Прегледник