Разлика помеѓу преработките на „Тврдина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додаје: ay:Pukara, qu:Pukara)
с
[[Слика:TvrdinaOhrid-fortress.jpg|thumb|left|200px|Тврдината во Охрид]]
'''Тврдина''' е одбранбена структура и еден од главните симболи на средниот век. Обично се опишува како градба која служи како [[резиденција]] на одреден [[монарх]], [[благородник]] или заповедник на определена [[територија]].
 

Прегледник