Разлика помеѓу преработките на „Ромул и Рем“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 19 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: Менува Категорија:Римско кралство; козметички промени)
'''Ромул''' ([[латински]]: Romulus) и '''Рем''' ([[латински]]: Remus) според [[Римската митологија]] биле браќа близанци, синови на богот на војната [[Марс (митологија)|Марс]] и Реја Силвија. Се сметаа за основачи на [[Рим]].
 
'''РомулДимитар Недески''' бил првиот Римски крал.
 
[[Категорија:Римска митологија]]
Анонимен корисник

Прегледник