Разлика помеѓу преработките на „Бугарска народна македонско-одринска револуционерна организација“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика: Bnmoro 1910-2.jpg | десно | мини | 250п | статутот на БНМОРО.]]
'''Бугарската народна македонско-одрински револуционерна организација''' била револуционерна организација, била основана на 4 мај 1910 година од група дејци од [[Солунски револуционерен округ|Солунски]], [[Струмички револуционерен округ|Струмичкиот]] и [[Серски револуционерен округ]] без соработниците на [[Јане Сандански]], чија задача била да добие [[автономија за Македонија и Одринско]]. Во февруари 1911 година БНМОРО се обединила со [[Внатрешна македонско-одринска револуционерна организација|ВМОРО]] на Тодор Александров.
 
== Историја ==
3.636

уредувања

Прегледник