Разлика помеѓу преработките на „Бугарска народна македонско-одринска револуционерна организација“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
викификација
с
(викификација)
{{Цитат | ВМРО беше е измамена во своите надежи од Младотурците, сега обновува кадрите и почнува повторно борбата против тиранијата. Сите борци се на своето место. Секое двоумење и неверство ќе се казнува со смрт. Зад нас стои Бугарија со нејзината моќна армија. <ref>Думбалаковъ, Михаилъ. Преку пламъцит {{Уникод|ѣ}} на животот и револуцијата, томъ II, Софија, 1937, стр 66.</Ref>}}
 
Струмичките дејци спровели и неколку терористички акции. <ref> Думбалаковъ, Михаилъ. Преку пламъцит {{Уникод | ѣ}} на животот и револуцијата, томъ II, Софија, 1937, стр 94. </Ref> Во пролетта на 1910 година дејци од Струмичко, Солунско и Серско заедно со дејци на ВМОК, се среќнале во Софија и во циркуларни до раководството на македонските организации прогласиле дека единствено оправдана и резултатна била револуционерната борба, предводена отворено во името на бугарската национална кауза, а Хуриетот бил прогласен за итар тактички потег коj успеал да го заблуди раководителите на ВМОРО. Во циркуларното [[Ќустендилски конгрес на МРО|Ќустендилски конгрес]], избраните од него водачи и [[Задгранично претставнишствопретставништво|Задграничното претставнишство]] ([[Христо Матов]], [[Апостол Грежов |Апостол Димитров]] и [[Христо Татарчев]]) се прогласени за нелегитимни и се велело дека Внатрешната организација престанала да постои.
 
[[Слика: Bnmoro 1910-1.jpg | десно | мини | 250п | Правилник на БНМОРО.]]
3.654

уредувања

Прегледник