Разлика помеѓу преработките на „Џибути“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 615 бајти ,  пред 7 години
с
с (Bot: Migrating 161 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q977 (translate me))
 
== Административна поделба ==
{{MainГлавна|Административна поделба на Џибути}}
[[Податотека:Regions of Djibouti-regions mk.pngsvg|левомини|150pxдесно|Карта на регионите наво Џибути.]]
Џибути се дели на 5 [[регион]]и и еден [[град]]. Тие потоа се поделени на вкупно 11 [[округ|окрузи]].
 
[[Податотека:Djibouti-regions.png|лево|150px|Карта на регионите на Џибути.]]
 
{| class="wikitable sortable"
Џибути, административно, е поделен на пет [[Региони на Џибути|региони]] и еден град. Секој регион е поделен на [[Окрузи на Џибути|окрузи]]. Регионите на Џибути се:
|-
 
! Регион
* [[Али Сабиех (регион)|Али Сабиех]]
! [[француски јазик|француски]]
* [[Арта (регион)|Арта]]
! Админ. центaр
* [[Дихил (регион)|Дихил]]
! Површина<br>(км²)
* [[Џибути (град)|Град Џибути]]
! Население<br>(2009)
* [[Обок (регион)|Обок]]
! Густина<br>(жит/км²)
* [[Таџурах (регион)|Таџурах]]
|-
*| [[Али СабиехСабје (регион)|Али СабиехСабје]]
| ''Region d’Ali Sabieh''
| [[Али Сабје]]
| 2.200
| 86.949
| 39,52
|-
*| [[Арта (регион)|Арта]]
| ''Region d’Arta''
| [[Арта (Џибути)|Арта]]
| 1.800
| 42.380
| 23,54
|-
*| [[Дихил (регион)|Дихил]]
| ''Region de Dikhil''
| [[Дихил]]
| 7.200
| 88.948
| 12,35
|-
*| [[Обок (регион)|Обок]]
| ''Region d’Obock''
| [[Обок]]
| 4.700
| 37.856
| 8,05
|-
*| [[ТаџурахТаџура (регион)|ТаџурахТаџура]]
| ''Region de Tadjourah''
| [[Таџура]]
| 7.100
| 86.704
| 12,21
|-
| [[Џибути (град)|Џибути]] <small>(град)</small>
| ''Ville de Djibouti''
*| [[Џибути (град)|Град Џибути]]
| 200
| 475 332
| 2376,66
|}
 
== Економија ==

Прегледник