Покраина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 45 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Покраина''' територијална и административна единица во рамките на некоја сувер...)
 
сНема опис на уредувањето
Во многу [[федењрација|федеративни]] и [[конфедерација|конфедеративни]] држави, покраината не е јасно потчинета на централната власт, туку се смета за [[суверенитет|суверена]] во однос на разни уставни функции. Класичен случај од оваа категорија се [[Автономна Покраина Косово и Метохија|Косово и Метохија]] и [[Војводина]] во [[СФРЈ]].
 
== Видови улоги ==
Како засебни управни единици се јавуваат покраините на [[Покраини на Филипините|Филипините]], [[Покраини во Холандија|Холандија]], [[Покраини во Белгија|Белгија]], [[Покраини во Шпанија|Шпанија]] и [[Покраини во Италија|Италија]]; и големи автономни области како оние во [[Покраини и територии во Канада|Канада]], [[Покраини во Конго|Конго]] и [[Покраини во Аргентина|Аргентина]].
 
Во [[Покраини во Италија|Италија]] и [[Покраини во Чиле|Чиле]], покраината е второстепена административна единица во состав на [[регион]]от, кој е првостепена (најкрупна) единица во земјата. Во тие случаи, покраините понатаму се делат на [[општина|општини]], [[округ|окрузи]] и сл.

Прегледник