Разлика помеѓу преработките на „Источни Словени“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Источни Словени''' се група на [[Словени|словенски]] народи кои ги населуваат подручјата на [[Источна Европа]]. Државите во кои Источните Словени сочинуваат мнозинство на население се [[Русија]], [[Белорусија]] и [[Украина]]. Источните Словени истотака се мнозинство на население во непризнататанепризнената држава [[ПридњестровиеПриднестровие]], која е официјално дел на [[Молдавија]], но таа е фактички независна држава.
== Источнословенски народи и етнички групи ==

Прегледник