Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 24 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с
==== Првите денови во бендот ====
Неговото доаѓање во [[Металика]] донело позитивни вибрации помеѓу неговите колеги. Неговото брилијантни изведби се одликуваа со многу емоционалност и префинетост. Бас-солажите кои ги свиреше претставуваа мешавина од [[џез]] и психоделични мелодии. Добар пример за ова тврдење е песната „[[(Anesthesia) Pulling Teeth]]“ од деби албумот ''[[Kill 'Em All]]''. <ref>[http://www.metal-asylum.org/muzac/burton.html, Metal Asylum; ''Биографија на Клиф Бартон'']</ref>
Освен што свирел, тој исто така активно учествувал во компонирањето песни за вториот [[албум]] на групата, насловен како ''[[Ride the Lightning]]''. Напишал [[музика]] за шест од осумте песни на [[албум]]оталбумот, од кои највпечатлива е иснтрументалната композиција „[[The Call Of Ktulu]]“, каде [[бас гитара]]та е ставена во водечка улога пред другите две електрични гитари.
 
==== Докажување во хеви-метал заедницата ====
1986 година беше одбележана со излегувањето на култниот [[треш метал]] албум ''[[Master of Puppets]]'', каде перформансот на Бартон бил обележје на ова парче [[музика]]. Песната „[[Orion]]“ ќе остане запомнета по неговото маестрално бас-соло, кое се смета за едно од најдобрите во модерната музика. По издавањето на ова [[ЦД]], [[Металика]] заминале на турнеја низ [[САД]] заедно со рокерот [[Ози Озборн]]. Откако успешно ја одработиле нивната најголема концертна турнеја дотогаш, групата за првпат заминува во посета на [[Европа]]. На 26 септември [[Металика]] одржа концерт за паметење во [[Стокхолм]], [[Шведска]], каде [[Џејмс Хетфилд]] првпат свирел на гитара по тешките претрпени изгореници на [[рака]]та, а Бартон имал одлична вечер на басот. Се чинеше дека ништо не може да им застане на Металика на патот кон ѕвездите.
 
== Трагичната смрт ==

Прегледник