Разлика помеѓу преработките на „Марко Пиноти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 661 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за велосипедист
| name = Марко Пиноти
| image = Marco Pinotti celebrating 2012 giro victory.jpg
| caption = = Пиноти прославувајќи ја победата по завршниот хронометар на [[Џиро д’Италија 2012]]
| fullname = Марко Пиноти
| nickname = ''L'Ingegnere (Инжинер)''
{{MedalCompetition|Светски првенства}}
{{MedalSilver|[[Светски друмски првенства UCI 2012|Валкенбург 2012]]|Екипен хронометар}}
| updated = 113 јануаримарт 2013
}}
 
'''Марко Пиноти''' (роден на {{роден|25|февруари|1976}} во [[Осио Сото]], [[Ломбардија]]) е [[италија]]нски [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World ProTeamTour]] екипата {{ct|BMC}}.<ref name="Pinotti BMC">{{cite news |url= http://www.cyclingnews.com/news/bmc-signs-pinotti-and-van-garderen|title= БМЦ потпиша со Пиноти и Ван Гардерен |date=1 септември 2011|accessdate=8 април 2012|work=Cycling News |publisher=Future Publishing Limited}}</ref> Пиноти е специјалист за [[индивидуален хронометар]], во кој тој бил петкратен италијански хронометарски првак (2005, 2007, 2008, 2009 и 2010).
 
== Кариера ==
Сезоната 2003 му донела некои победи, освојувајќи етапата 4 на [[Вуелта ал Паис Васко]] и планинскиот пласман. На Биси Васка доживеал несреќа и ја скршил неговата карлица, принудувајќи го на одмор. Негова специјалност се индивидуалните хронометри.
 
Пиноти ѝ се придружил на новосоздадената шпанска екипа {{ct|FUJ|2005}} во 2005. Станал италијански индивидуален хронометарски првак во 2005. Пиноти бил втор зад Лука Аскани на италијанското хронометарски првенство во 2007,<ref>{{цитирана веб страница |url=http://autobus.cyclingnews.com/road.php?id=road/2007/jun07/italy07/italy071 |title= Аскани земал триколор |publisher=Cyclingnews.com|accessdate=2008-05-21}}</ref> но Аскани бил позитивен на тестирањето за ЕПО и Пиноти ја добил маичката.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://autobus.cyclingnews.com/news.php?id=news/2007/oct07/oct06news |title= Аскани се соочува со суспензија за ЕПО |publisher= Cyclingnews.com |accessdate= 2008-05-21}}</ref> ПинотПиноти ја задржал титулата во 2008.
 
На Џиро д’Италија 2007, Пиноти завршил втор на шестата етапа и ја преземал водечката розева маичка. Ја задржал четири етапи. Во 2008 ја освоил последната етапа, индивидуален хронометар. Повторно успеал во 2012. Во 2009 и 2011 им помогнал на своите екипи да дојдат до победа на екипниот хронометар. Резултатот во 2011 му ја донело розевата маичка на еден ден.
 
Во 2008, Пиноти му се придружил на Хајроуд, кој станал Колумбија ХајРоуд во 2009 и ХТЦ-Колумбија во 2010.
: 1. Етапа 4 [[Вуелта ал Паис Васко]]
;2005
: 1. [[Податотека:MaillotItalia.PNG|20px20п]] Национален хронометарски првак
;2007
: 1. [[Податотека:MaillotItalia.PNG|20px20п]] Национален хронометарски првак
;2008
: 1. [[Податотека:MaillotItalia.PNG|20px20п]] Национален хронометарски првак
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20px20п]] Краен пласман [[Трка околу Ирска 2008|Трка околу Ирска]]
: 1. Етапа 21 [[Џиро д’Италија 2008|Џиро д’Италија]]
: 3. Краен пласман [[Тур де Романди]]
;2009
: 1. [[Податотека:MaillotItalia.PNG|20px20п]] Национален хронометарски првак
: 1. Етапа 5 [[Вуелта ал Паис Васко 2009|Вуелта ал Паис Васко]]
: 1. Етапа 1 екипен([[Екипен хронометар (TTT|ТТТ]]) [[Џиро д’Италија 2009|Џиро д’Италија]]
: 1. Етапа 3 (TTTТТТ) [[Тур де Романди 2009|Тур де Романди]]
;2010
: 1. [[Податотека:MaillotItalia.PNG|20px20п]] Национален хронометарски првак
: 7. Краен пласман [[Тур де Романди 2010|Тур де Романди]]
::1. Пролог
: 9. Краен пласман [[Џиро д’Италија 2010|Џиро д’Италија]]
;2011
: 1. Етапа 1 (TTTТТТ) [[Џиро д’Италија 2011|Џиро д’Италија]] - Ја носел розовата маичка на етапа 2
: 4. Краен пласман [[Тур де Романди 2011|Тур де Романди]]
: 6. Краен пласман [[Тирено-Адријатико 2011|Тирено-Адријатико]]
;2012
: 1. Етапа 21 индивидуален([[Индивидуален хронометар (|ITT]]) [[Џиро д’Италија 2012|Џиро д’Италија]]
: 1. Етапа 1 (TTTТТТ) [[Џиро дел Трентино]]
: 1. [[Податотека:Jersey green.svg|20px20п]] Спринтерски пласман [[Трка околу Баскија 2012|Трка околу Баскија]]
: 5. [[Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 - хронометар за мажи|Олимписки хронометар]]
: 6. Краен пласман [[Трка околу Австрија]]
{{Palmares end}}
 
[[Податотека:Marco Pinotti, London 2012 Time Trial - Aug 2012.jpg|thumbмини|десно|Пиноти натпреварувајќи се на [[Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 - хронометар за мажи|олимпискиот хронометар 2012]] во Лондон]]
 
== Наводи ==

Прегледник