Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{main|Атом}}
[[Податотека:Atom.png|thumb|Елементарни честички во атом од хелиум: два електрона (жолти) кои се околу јадрото, во електронската обвивка; протони (црвени) и два неутрона (зелени), кои се наоѓаат во јадрото на атомот.]]
Во [[физика]]та и [[хемија]]та, '''атомот''' претставува најмалатанајмала структурна честичка на секој [[хемиски елемент]] (со тоа и на [[материја]]та) што ги има неговите карактеристични својства. Секој атом се состои од [[атомско јадро]] и [[електронска обвивка]]. Атомот се состои од неколку типови на [[Елементарна честичка|елементарни честички]]. Во јадрото се наоѓаат неутралните [[неутрон]]и и позитивно наелектризираните [[протон]]и (или ''позитрони''), додека во електронската обвивка се наоѓаат негативно наелектризираните [[електрон]]и. [[Елементарна честичка|Елементарни честички]] од кои е изграден атомот играат голема улога при дефинирањето на својствата на атомите, како и при нивното [[Хемиска врска|поврзување]] со други атоми од ист или различен [[хемиски елемент]].
 
=== Хемиски елемент ===
Анонимен корисник

Прегледник