Разлика помеѓу преработките на „Царство Бугарија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Царство Бугарија''' ([[бугарски јазик|Бугарски]]: ''Царство България'') било царство во [[ЈугоизточнаЈугоисточна Европа]] од [[1908]] до [[1947]]. Престолнината на царството била во [[Софија]].
 
После Ослободуењето во [[1878]] според [[Берлински договор|Берлинскиот договор]] Бугарија станала "автономно трибутарно кнежество". Во [[Трновски Устав|Трновскиот Устав]] не било запишано дека земјата е под вазалната зависност од [[Отоманска Империја|Отоманската Империја]], но тоа е факт според актите на меѓународното право. Истовремено по дипломатски и политички пат многу бугарски влади морале да ги негираат одредбите од Берлинскиот договор во однос на вазалноста кон [[Истанбул]].
Анонимен корисник

Прегледник