Разлика помеѓу преработките на „Полуостров“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 308 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Релјефни форми со помош на HotCat)
с
[[Податотека:Peninsula_croatia.jpg|thumb|300px|Полуостров од тип [[томболо]]]]
 
'''Полуостров''' е [[Копно|копнена]] површина, опколена со [[вода]] од три страни.<ref>„[http://www.makedonski.info/search/полуостров полуостров]“ - Дигитален речник на македонскиот јазик</ref> Полуостровот е секогаш поврзан со главното копно.
 
== Полуострови во светот ==
* [[Гоахира]]
* [[Парагвана]]
* [[ПариаПарија]]
* [[Валдес]]
 
 
* [[Греамова Земја]]
 
== Поврзано ==
* [[Остров]]
* [[Спруд]]
* [[Драга]]
* [[Средорек]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Геолошки форми]]

Прегледник