Разлика помеѓу преработките на „Фарс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
== Демографија ==
Според географската положба и блискоста до Персиски Залив, Фарс има мешана етничка структура. Па така во Фарс има [[Турки]], [[Семити]], и [[Арјани]] кои се под влијание на иранската култура. Како и да е староседелци и главна етничка група се [[Кашкајци]]те, [[Мамасани]]те, [[Лорци]]те, [[Камсеи]]те и [[Кокилуејци]]те. Сите овие се Ирански[[ирански народи]].
 
== Фарс во поезијата ==

Прегледник