Разлика помеѓу преработките на „Отоманско-венецијанска војна (1645–1669)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава fa:جنگ کرت)
с
 
Во следните години од конфликтот Венеција финансиски се истрошила, и покрај подршката од папата и западните земји. Од друга страна пак Османлиите продолжувале со подршка и во 1666 година започнале голема офанзива на чело со големиот везир. Овој напад завршил со преговори според кој тврдината била отстапена на Османлиите и целосна контрола над островот, а Венеција добила неколку острови во Далмација. Крит останал под раководство на Османлиите до 1912 година кога бил присоединен кон Грција.
 
{{Отоманско-венецијански војни}}
 
[[Категорија:Конфликти во 17 век]]

Прегледник