Фиер (област): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 205 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Областа Фиер''' ({{lang-sq|Qarku i Fierit}}) е една од 12<sup>те</sup> [[Области во Албанија|области]] во [[Албанија]]. Таа се состои од окрузите [[Фиер (округ)|Фиер]], [[Лушња (округ)|Лушња]] и [[Малакастро (округ)|Малакастро]] и нејзиниот главен град е [[Фиер]]. На запад се граничи со [[Јадранско Море|Јадранското Море]]. Во областа Фиер живеат околу 374,074<ref>http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t4%20.xls</ref>
 
На копно, се граничи со следните области:
* [[Ѓирокастро (област)|Ѓирокастро]]: југоисток;
* [[Валона (област)|Валона]]: југ.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==

Прегледник