Фиер (област): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Областа Фиер''' ({{lang-sq|Qarku i Fierit}}) е една од 12<sup>те</sup> [[Области во Албанија|области]] во [[Албанија]]. Таа се состои од окрузите [[Фиер (округ)|Фиер]], [[Лушња (округ)|Лушња]] и [[Малакастро (округ)|Малакастро]] и нејзиниот главен град е [[Фиер]]. На запад се граничи со [[Јадранско Море|Јадранското Море]].
 
На копно, се граничи со следните области:

Прегледник