Разлика помеѓу преработките на „Конфучијанство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 53 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава pms:Confucianism)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Таоизам}}
[[Податотека:WuweiTemple.jpg|мини|200px|Конфучијански храм во [[Вувеи]], [[Народна Република Кина]].]]
'''Конфучијанството''' ([[кинеско писмо]]: 儒学 ''училиште на научници'') е [[религија]] што ја основал кинескиот философ [[Конфучиј]] ([[551]] - [[479]] п.н.е.) во кинеската покраина Шангтунг. Неговото подучување било во врска со моралот, добродетелта, природата и општественото уредување. Земји и култури кои се под силно влијание на конфучијанството се [[Народна Република Кина|Кина]], [[Јапонија]], [[КореаКореја]], [[Тајван]], [[Сингапур]] и [[Виетнам]].
 
Конфучијанството не се заснова врз верата во некој [[бог]], туку врз следење на „[[Тао]]“ ('''патот'''), и учи дека мудроста на живеењето се состои од урамнотежениот живот, кој е во склад со природата. Значително место зазема култот кон предците и верата во духови.

Прегледник