Разлика помеѓу преработките на „Васо Николоски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 33 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Додава bg:Васо Николовски)
с
 
== Биографија ==
Васо Николоски е роден на {{роден на|20|март|1955}} година во с. [[Балиндол]], [[Гостиварско]]. Завршил [[Филолошки факултет во Скопје]]. Работи како библиотекар во Основнотоoсновното училиште „Св. Климент Охридски“ - Скопје. Член на Друштво на Писатели на Република Македонија од [[1989]] година. Автор е на книгите: Пожари (поезија, 1983), Дното на Ахеронт (поезија, 1987, Проколнато Дрво (поезија, 2001), Часовничарот (поезија, 2010). Добитник е на наградата „Студентски збор“ за дебитантска книга на [[Струшки Вечеривечери на Поезијатапоезијата]]. Застапен е во многу поетски антологии. ПреведенПреведуван е на: англиски, полски, бугарски, српски, хрватски, албански и турски јазик.
 
{{Никулец за биографија}}
 
{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Николовски, Васо}}
 
[[Категорија:Гостиварци]]
[[Категорија:Македонски писатели]]

Прегледник