Разлика помеѓу преработките на „Пулицерова награда“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 45 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: thumb|right|200px|Пулицеровиот медал. '''Пулицеровата награда''' е американска награда...)
 
с
[[Image:Gen pulitzer.jpg|thumb|right|200px|Пулицеровиот медал. ]]
 
'''Пулицеровата награда''' е американска награда која се смета за највисоко признание во областа на новинарство во печатените медиуми, литературни достигања и музичка композиција. Администрирана е од [[Колумбија универзитетот]] во градот [[Њу Јорк]].
 
Наградите се доделуваат секоја година во дваесет и една категорија. Наградените добиваат по 10,000 УСД парична награда, а победникот во категоријата за новинарство во јавниот сервис добива и златен медал. Медалот се доделува на весникот, а индивидуалниот добитник може да е именуван при доделувањето на наградата.
 
Пулицеровата награда ја воспоставил Џозеф Пулицер (англ. ''Joseph Pulitzer'') - унгарско-американски новинар и издавач кој оставил парично наследство на Универзитетот Колумбија по смртта во 1911. Дел од средствата биле искористени за да се основа универзитетско училиште за новинарство во 1912. Првите Пулицерови награди биле доделени на 4. јуни 1917., а во наше време се доделуваат во април секоја година. Добитниците ги избира независен одбор.
 
Некои од најпознатите добитници на наградата се [[Ернест Хемингвеј]], [[Тенеси Вилијамс]], [[Артур Милер]], [[Јуџин Онил]], [[Вилијам Фокнер]], [[Џон Апдајк]] и други.
4.318

уредувања

Прегледник