Разлика помеѓу преработките на „Чернобил“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 119 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Денес во Чернобил живеат околу 500 лица: научници - главно радијациски физичари, како и администратори на Забранетата зона (видете [[Чернобилска несреќа]]) во која припаѓа и самиот град.
 
Чернобил е нуклеарна централа виновна за експлозија во цесотоселото Чернобил. Луѓето денес што живеат таму се изложени на помали количини радијација. Ова е исто така виновно за многу големо загадување на природата.
 
{{Никулец од областа на географијата}}
Анонимен корисник

Прегледник