Прејди на содржината

Димитар Башевски: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
==Биографија==
Димитар Башевски е роден во с. [[Ѓавато (Битолско)|Ѓавато]], {{роден во|Битолско }}на {{роден на|27|јуни|1943}} година. Завршил ФилолошкиФилозофски факултет на Универзитетот во [[Скопје]]. Долги години работел како [[новинар]], уредник и постојан дописник на весникот „Нова Македонија“ од [[Атина]]. Бил директор и главен уредник на издавачката куќа „Култура“. Сега е главен уредник на издавачката куќа „Слово“. Претседател не Македонскиот ПЕН центар. Член на ДПМ од [[1969]] година.
 
==Дела==
Анонимен корисник