Црква на Англија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Infobox Anglican Church
{{Инфокутија за организација
| nameshow_name = Црква на Англија <br /> <small>''Church of England''</small>
|image = [[Податотека:Logo of the Church of England.svg|220п|центар|Значка на Црквата на Англија &nbsp;The&nbsp;Archbishops' Council,&nbsp;2000.]]
| image = Church of England Logo.jpg
|supremegovernor = [[Елизабета II]]
| imagewidth =
|primate = [[Џастин Велби]], [[Архиепископ Кантербериски]]
| caption = Лого на Црквата на Англија од 1996.
|main_classification = [[Англиканство|англиканска]]
| type = Англиканска од 1534, <br /> претходно [[римокатолицизам|римокатоличка]] (597-1534)
|orientation = [[Црква на Англија]]
|status =
|polity = епископска
|purpose =
|separated_from = [[Римокатоличка црква]]
|headquarters = Катедралата во Кентербери
|founded_place = Англија
|location = Кентербери, Кент, Велика Британија
|headquarters = {{без прелом|[[Church House, Westminster|Church House]]<br/>Great Smith Street<br/>London SW1P 3AZ<br/>United Kingdom}}
|region_served = Велика Британија, Островот Ман, Каналските острови
|territory = Англија<br/>[[Ман (остров)|Ман]]{{·}}[[Каналски Острови|Каналски О-ви]]<br/>[[Гибралтар]]{{·}}[[Европа|континентална Европа]]
|membership = 26 милиони верници и 20.259 свештеници
|population = 26&nbsp;милиони покрстени<ref>{{цитирани вести |url=http://www.timesonline.co.uk/tol/news/article1386939.ece |location=Лондон|work=[[The Times]] |first=Рут |last=Гледхил |title=Католиците ќе ги надминат англиканците како водечка црква во Британија |date=15 февраури 2007}} {{en}}</ref>
|language =
|website = [http://www.cofe.anglicanchurchofengland.org/ www.cofe.anglicanchurchofengland.org]
|leader_title = Архиепископ Кентербериски
}}
|leader_name = [[Џастин Велби]]
|main_organ =
|parent_organization =
|affiliations =
|num_staff =
|num_volunteers =
|budget =
|website = [http://www.cofe.anglican.org/ www.cofe.anglican.org]
|remarks =
}}
 
[[Податотека:Canterbury Cathedral - Portal Nave Cross-spire.jpeg|thumb|300px|right|[[Катедралата во Кентербери]] која е седиште на Архиепископот од Кентербери.]]
Црквата на Англија се смета себеси и за [[римокатоличка црква|католичка]] и за [[Англиска реформација|реформирана]] ([[протестантизам|протестантска]]): католичка е бидејќи смета на својот континуитет од апостолските и средновековните времиња и се потпира на најраните учења на првите црковни татковци, особено на Апостолскиот, Никејскиот и Атанасијскиот Завет.<ref>http://www.cofe.anglican.org/about/churchlawlegis/canons/church.pdf</ref> Покрај тоа, таа е и реформирана бидејќи го примила влијанието на некои доктринарни начела од [[Протестантска реформација|реформацијата]] од [[XVI век]]. Ова се гледа од 39-те прописи воспоставени од кралицата [[Елизабета I]] како дел од помирувањето на религијата во Англија. Обичаите и литургијата во Англиската црква се засноваат на постарите католички традиции, но се осовременети под влијанието на Реформацијата.<ref>http://www.cofe.anglican.org/about/churchlawlegis/canons/church.pdf</ref>
 
Црквата на Англија се осамостоила од католичката во времето на кралот [[Хенри VIII]], и оттогаш англискиот монарх го назначува [[Архиепископ Кантербериски|Архиепископ Кантербериски]] кој е поглавар на црквата. Моментален архиепископ е [[Џастин Велби]] (2013-).
 
== Поврзано ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Англиканска црква| ]]
[[Категорија:Христијански вероисповеди]]
[[Категорија:Протестантизам]]
[[Категорија:Членови на Светскиот црковен совет]]

Прегледник