Договор од Берлин (1878): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
сНема опис на уредувањето
== Одлуки од Конгресот ==
На Конгресот се одлучило:
* на Отоманската империја да ѝ се вратат во владение териториите на [[Македонија]] и [[Одринска Тракија]] од [[Санстефанска Бугарија]] кои ѝ биле одземени со [[Санстефански Договор|Санстефанскиот договор]] во полза на Бугарија. Исто така од [[Санстефанска Бугарија]], споредна претходноСрбија склученибило вопредадено [[Поморавие]]то, а на Романија, дел од [[Добруџа]]. Според претходно склучен Руско-британски договор (од 30 мај 1878 година), територијата на Бугарија е околу три пати намалена од предвидената во Санстефанскиот договор (било решено Бугарија да се простира на територијата која се наоѓа само северно од [[Стара Планина]]).
* Од остатокот од територијата на [[Санстефанска Бугарија]], односно [[Источна Румелија]] потпаднала под турска власт и се здобила со статус на автономна област;
* [[Србија]], [[Црна Гора]] и [[Романија]] да добијат независност;
3.796

уредувања

Прегледник