Халоген: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 269 бајти ,  пред 9 години
дополнување
с (Робот: Додава yo:Halojín)
(дополнување)
'''Халогените елементи''' се хемиските елементи во групата 17 (стар стил: VIIA) од периодниот систем. Се состои од елементите: [[флуор]] (F), [[хлор]] (Cl), [[бром]] (Br), [[јод]] (I), [[астат]] (At), и синтетскиот елемент [[Унунсептиум]] (Uus).
[[Енергија на јонизација|Енергијата на јонизацијата]] и [[електронегативност]]а опаѓаат со зголемувањето на атомскиот број на елементот во групата.
 
== Диатомски халогени молекули ==
{| class="wikitable" style="margin: 1em auto 1em auto"

Прегледник