Разлика помеѓу преработките на „ФК Ренџерс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 57 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
| лого =
| fullname = Rangers Football Club
| nickname = ''The Gers'', '"The Light Blues'", '"The Teddy Bears'", '"Bluenoses'"
| founded = 1872
| ground = [[Иброкс Стадион]]<br />[[Глазгов]], [[Шкотска]]
| capacity = 50.98751,082
| chrtitle = Претседател |
| chairman = {{flagicon|Шкотска}} Малколм Мареј
}}
 
'''Ренџерс Фудбал клуб''' или '''ФК Ренџерс''' е [[фудбал]]ски клуб со седиште во [[Глазгов]], [[Шкотска]] кој игра во третата дивизија на [[Шкотска|Шкотскиот фудбал]]. Нивниот домашен терен е Иброкс стадионот со капацитет од 5051,987082 места за седење и се наоѓа со седиште во југо-западниот дел на Глазгов.
 
Основан во 1872 година, Ренџерс беа еден од десетте основачи на шкотската фудбалска лига, и останаа во неа се до крајот на сезоната 2011-12 , при што компанијата оди под стечај при што стапува во администрација. По неуспехот да се договорат за порамнување со доверителите, средствата на Ренџерс биле купени од страна на конзорциум со кој Ренџерс доби зелено светло од [[Шкотска фудбалска асоцијација|Шкотската фудбалска асоцијација]] за членството и повторно лансирање на клубот со Сопственост на Ренџерс од новата компаниска структура. Иако барањето за прием на Ренџерс во шкотската Премиер лига било одбиено, тимот сепак беше успешно примен во шкотската фудбалска лига и започнува како еден од тимовите во третата дивизија за сезоната 2012-13.
Анонимен корисник

Прегледник