Игумен: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Игуман''' е [[монах]] или монахињамонахинка кој(а) ги избира братството или сестринството. Тој/таа се грижи за [[манастир|манастирот]] и браќата и сестрите во него.
 
{{никулец}}

Прегледник