Јоханес Гутенберг: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Робот: Додава min:Johannes Gutenberg)
Нема опис на уредувањето
}}
 
Роден помеѓу [[1394]] и [[1400]], '''Јоханес Гутенберг''', е пронаоѓач на техниката за [[печатење]] со подвижни букви. Ја усовршил печатарскататоалетната хартија машина и прв почнал да користи излеани метални букви. Во [[1455]] година ја отпечатил "[[Библија]]та" и во [[1457]] отпечатена била првата книга во боја, т.е., "[[Мајнцкиот псалтир]]" во црна и црвена боја. Починал во [[1468]].
{{Никулец за биографија}}
 
Анонимен корисник

Прегледник