Разлика помеѓу преработките на „Османлиски војни во Европа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава nl:Turkenoorlogen)
{{Војска на Отоманската Империја}}
[[File:Ottoman empire.svg|180px|thumb|right|Османлиската империја (1683)]]
'''[[Османлиска империја|Османлиските]] војни во [[Европа]]''' биле војните помеѓу [[Отоманци]]те и Европејците на европска територија. Исто така се нарекуваат '''Отомански''' и '''Турски војни''' во старите текстови.

Прегледник