Разлика помеѓу преработките на „Шпански Западни Инди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
|image_map = Moll - A Map of the West-Indies.png
|image_map_caption = Карта на Шпанска Западна Индија
|capital = [[Санто Доминго]]
|common_languages = [[Шпански јазик|Шпански]]
|religion = [[римокатолицизам]]
'''Шпанска Западна Индија''' било своевремено името за [[Шпанија|Шпанските]] колонии на [[Карипските острови]], до кои стигнал [[Кристофер Колумбо]] на [[Откривање на Америка|своите патувања]] во потрага по западниот пат до Индија. Името „Западна Индија“ доаѓа токму поради тоа што Колумбо мислел дека пловејќи на запад стигнал до западниот брег на [[Индија]].
 
== Види исто така ==
[[Категорија:Geography of the Caribbean]]
* [[Кристофер Колумбо]]
* [[Нова Шпанија]]
* [[Шпанска империја]]
* [[Шпанска колонизација на Америка]]
 
 
[[Категорија:GeographyГеографија ofна the Caribbeanкарибите]]
 
[[en:Spanish West Indies]]

Прегледник