Разлика помеѓу преработките на „Голем везир“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.740 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{Државна организација на Отоманската Империја}}
 
'''Голем Везир'''([[турски јазик|отомански турски]]: صدر اعظم или وزیر اعظم) бил главниот министер на султанот на Отоманската империја (како премиер), користејќи се со апсолутното лична доверба кај шефот на државата. Тој бил назначуван од страна на османлискиот султан. Големиот везир бил чувар на државниот печат. Го свикувал Диванот чии седници се одржувале во посебна соба наречена ''под куполата'' во [[Топкапи Сарај]]. Канцеларијата на великиот везир била сместена во Високата порта.
'''Голем Везир'''([[турски јазик|отомански турски]]: صدر اعظم или وزیر اعظم) била функција во [[Отоманската Империја]] еквивалентна на денешната „[[премиер]]“.
 
{{Никулец од областа на историјата}}
Во периодот на зајакнување на Отоманската империја до [[1364]] година се користил само терминот везир. Прв од везирите кој ја добил титулата Голем везир бил Чандарли Кара Халил Хајредин Паша во времето на [[Мурат I]]. Во 1364 година Првиот голем везир бил иницијатор за воведување на [[данок во крв]] за создавање на [[јаничарски корпус]] кој бил во основата на османлиската воена и политичка моќ до [[1826]] година
 
Во времето на [[Копрулска ера|Копрулската ера]] во втората половина на [[17 век]] улогата на Великиот везир го достигнала својот врв. Сепак овој период завршил катастрофално за империјата бидејќи Османлиите ги изгубиле Унгарија, Трансилванија, Мореја и Подолија.
 
[[Категорија:Турски титули]]

Прегледник