Авогадров број: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 370 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2) (Робот: Додава so:Amadeyo afogadro; менува ta:அவகாதரோ மாறிலி)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{внимание}}
'''Авогадров број''', познат како '''Авогадрова константа''' е бројот на [[молекули]] во еден мол супстанца. Се означува со симболот N<sub>A</sub> (или со L по австрискиот физичар [[Јохан Џозеф Лошмит]]), кој прв ја определил приближната големина на молекулата. Авогадровиот број изнесува 6,022 141 99(47) &middot; 10<sup>23</sup> -{mol}-<sup>-1</sup>.<ref name=CODATA>{{CODATA2006|url=http://physics.nist.gov/cgi-bin/cuu/Value?na}}</ref>
 
== Наводи ==
Бројот на единки (N) во 1 mol од секоја супстанција е секогаш еднаков на 6,022 141 99(47) · 10<sup>23</sup> mol<sup>-1</sup> и се нарекува '''Авогадров број'''. Во чест на италјанскиот научник Авоградо.
{{наводи}}
 
[[Категорија:Физика]]

Прегледник